Nya tvåkronagruppen sjösatt

KJK Segling 2024-06-25

Nu har vi genomfört två träningstillfällen för vår nya tvåkronagrupp. Deltagarna är alla 13-14 år gamla och målen är att de ska få möjlighet att lära känna varandra bättre, lära sig samarbeta ombord och ha kul tillsammans.

På torsdagar och söndagar när vi har större åldersspann anpassar vi så klart verksamheten så den ska fungera för de yngsta. Med gruppsammansättningen i denna tvåkronagrupp kan vi här möta våra 13-14-åringar på ett bättre sätt.

(För den som vill segla tvåkrona och är yngre än så finns alltid våra söndagsseglingar. Där träffas alla klubbens seglare och drar iväg på utflykt tillsammans. Då försöker vi ledare tillgodose önskemål om vilken båt man vill segla efter bästa förmåga och så klart efter väderförutsättningarna.)

Vad har vi då gjort så här långt? Vi har jobbat med riggning, vi har pratat om roller ombord och vikten av att jobba tillsammans. Vi har även roterat rollerna ombord och alla har provat allt. En bra början helt enkelt!

KJK Segling 2024-06-25

KJK Segling 2024-06-25

KJK Segling 2024-06-25