Fortsättningsgruppen i full gång!

KJK Segling 2022-05-22Säkerhetsdag med bojbärgning från följebåt, genomgång av checklistor, sjukvårdsutrustning och radiokommunikation.

Seglarskolan har startat och även fortsättningsgruppen är i full gång. Efter att ha genomfört säkerhetsdag för ledare, riggat och kontrollerat samtliga båtar, haft repetitionsutbildning på land och gått igenom årets program var det äntligen dags att ut på sjön och fylla fjärden med segel.

Nytt för i år är att Blekinges seglarklubbar kommer mötas i en klubbkamp om några veckor med start på KJK.

Därför tränar vi teknik de kommande söndagarna för att senare även genomföra långsegling. Precis som förra året använder vi 2-Kronorna för de som utvecklas från SailQubejollen.

Vi vill också hälsa våra två nya hjälpinstruktörer, Magnus och Mattias, välkomna in i ledargänget. Ett stort tack riktas även till klubbens övriga medlemmar med materialförvaltare Bengt-Olof i spetsen som fixat område, bryggor och tält.

Nu kör vi!

/Tränarna

KJK Segling 2022-05-22Riggning av tvåkrona.

KJK Segling 2022-05-22Repetition och kontroll av jollar på land.

KJK Segling 2022-05-22Fjärden full med segel!