Klubbmästerskap utan vind

KJK Segling KM 2016-09-10

Solen sken från en klarblå himmel och vinden var näst intill obefintlig. Det skulle lika gärna kunna varit en dag i juli denna lördag i september när klubbmästerskapet gick av stapeln.

Dagens klubbmästerskap var tålamodsprövande och det är inte alltid så roligt när det känns som om man inte kommer någonstans. Efter fyra race kunde årets klubbmästare koras. Det blev Viktor Swärdh som tog hem titeln efter fyra ”spikar”.

Direkt efter tävlingen följde fika med tårta och prisutdelning. Även andra prestationer i klubben premierades. Priset ”Årets KJK:are” delades ut och motiveringen löd: Till årets KJK:are utnämns David Ohlsson som med sin fina positiva inställning bidragit till en mycket bra stämning i gruppen. David ger gärna de yngre seglarna en hjälpande hand och bjuder frikostigt på tips och goda råd när det gäller segling. Han uppfyller med dessa egenskaper klubbens värderingar på ett hedervärt sätt.

KJK Segling KM 2016-09-10

KJK Segling KM 2016-09-10

KJK Segling KM 2016-09-10

KJK Segling KM 2016-09-10