Segling Långö runt

KJK Segling 2021-06-13Kålösund

Söndagens träning, den 13 juni, fokuserade på att kunna skota in seglet i hörnet på jollen samt att läsa av vinden. Vi seglade ut på Danmarksfjärden i hård nordvästlig vind, ca 10m/s, där alla kämpade med skotningen. När vi passerat Långö udde seglade vi in i Kålösund. Väl i sundet gällde det att hitta vind och vara beredd på att vinden plötsligt kunde vrida. Alla koncentrerade sig och seglade väldigt bra. Dock kapsejsade en av jollarna i ett plötsligt vindvrid. Efter att ha pausat, bytt kläder, druckit paketdricka och tömt jollarna på vatten fortsatte vi ut på Borgmästarfjärden.

Segel och mast togs ner, jollarna knöts ihop med pålstekar och sista biten till klubben under broarna blev det bogseringståg.

Väl på klubben blev det ”gofika” fixat av en av deltagarna. Sammanfattningsvis klarade samtliga av hårdvindssegling!

Bra jobbat!

Nästa gång seglar vi 2-krona och det kommer att bli premiär för klubbens nyinköpta segelbåt. Nu när vi har två 2-kronor kan vi tävla även med större båtar. Tänk på att solen är stark, använd solkräm och gärna även solglasögon och keps. Väl mött nästa träning!

/Tränarna

KJK Segling 2021-06-13Kålösund

KJK Segling 2021-06-13På väg mot Borgmästarfjärden