Ribbåt för seglingsverksamheten

KJK Segling RIB

Under den senaste månaden har vi jobbat för att köpa in ytterligare en följebåt till klubbens seglingsverksamhet. Vi hade siktet inställt på en liten rib, dvs en gummibåt med glasfiberbotten och en styrpulpet med jockeysäte. Med denna båttyp minskar vi risken för klämskador och vi kan assistera seglarna mycket bättre.

Turligt nog dök exakt rätt begagnad båt för oss upp för några veckor sedan. Ännu mer turligt att båten var till salu här i Karlskrona. Båt och motor har en bra balans mellan att vara lättmanövrerad och smidig och samtidigt stabil och kraftfull.

Nu är vi i mål och efter provkörning var det idel leenden hos oss ledare. Vilken båt! Vilka möjligheter den ger oss!

Köpet har gjorts möjligt genom ett bidrag av RF/SISU, som i sin tur var möjligt att söka tack vare klubbens medlemskap i Svenska Seglarförbundet. Även inom klubben har vi haft full stöttning, med snabba och kloka beslut av styrelsen, mm. Också stort tack till 1852 som haft tålamod med oss under processens gång.

KJK Segling RIBNöjda ledare bekantar sig med den nyanskaffade ribbåten