Resultatlistor

Karlskrona Jolleklubb

KM Klubbmästerskap 2019-09-08

  Namn R1 R2 R3 R4 R5 Total Netto
1 Lucas Åkesson 1 (2) 1 1 1 6 4
2 Herman Södergren (3) 1 2 3 3 12 9
3 David Ohlsson 2 (3) 3 2 2 12 9
4 Oscar Faxhag 4 4 4 (5) 5 22 17
5 Gustaf Arvmyren (6) 6 6 4 4 26 20
6 Filip Frånberg 7 5 5 (9 DNS) 6 32 23
7 Artur Frånberg (8) 8 7 6 7 36 28
8 Lukas Kertby 5 7 8 (9 DNS) 9 DNS 38 29

DNC Did not start; did not come to the starting area
DNS Did not start
DNF Did not finish
DSQ Disqualification
Scoring system: Appendix A
 
 

KM Klubbmästerskap 2018-09-02

  Namn R1 R2 R3 R4 R5 Total Netto
1 David Ohlsson 1 1 (2) 1 1 6 4
2 Lucas Åkesson 2 2 (3) 2 2 11 8
3 Herman Södergren (3) 3 1 3 3 13 10
4 Carl Rexeke 4 4 6 (7 DNF) 4 25 18
5 Ville Johnsson (5) 5 5 4 5 24 19
6 Jakob Ohlsson (6) 6 4 5 6 27 21

DNC Did not start; did not come to the starting area
DNS Did not start
DNF Did not finish
DSQ Disqualification
Scoring system: Appendix A
 
 

KM Klubbmästerskap 2017-09-10

  Namn R1 R2 R3 R4 R5 Total Netto
1 Jakob Ohlsson (1) 1 1 1 1 5 4
2 Lucas Åkesson 2 (4) 2 2 2 12 8
3 Ville Johnsson 3 2 (4) 3 3 15 11
4 David Ohlsson (5) 3 3 5 4 20 15
5 Herman Södergren 4 (5) 5 4 5 23 18
6 Alvin Gustafsson (6) 6 6 6 6 30 24
7 Charlie Andersson (DNF)8 (DNF)8 ((DNS)8) (DNS)8 (DNS)8 40 32

DNC Did not start; did not come to the starting area
DNS Did not start
DNF Did not finish
DSQ Disqualification
Scoring system: Appendix A
 
 

Sommarregattan 2017-08-27 – Grupp 1

  Namn R1 R2 R3 Total
1 Vilmer Wendel 1 1 1 3
2 Charlie Andersson 2 DNS,3 2 7

Sommarregattan 2017-08-27 – Grupp 2

  Namn R1 R2 R3 Total
1 David Ohlsson 1 1 1 3
2 Lucas Åkesson 3 2 2 7
3 Herman Södergren 2 4 3 9
4 Carl Rexeke 4 5 4 13
5 Ville Johnsson 6 3 5 14
6 Viggo Eitrem 5 6 DNS,7 18

DNC Did not start; did not come to the starting area
DNS Did not start
DNF Did not finish
DSQ Disqualification
Scoring system: Appendix A
 
 

KM Klubbmästerskap 2016-09-10

  Namn R1 R2 R3 R4 Total Netto
1 Viktor Swärdh (1) 1 1 1 4 3
2 Jakob Ohlsson (4) 2 4 2 12 8
3 David Ohlsson 3 (4) 2 4 13 9
4 Axel Rydh 5 3 2 (7) 17 10
5 Viktor Blomqvist 2 5 5 (6) 18 12
6 Viggo Eitrem (6) 6 6 3 21 15
7 Ville Johnsson (8) 8 7 5 28 20
8 Herman Södergren 7 7 (8) 8 30 22

DNC Did not start; did not come to the starting area
DNS Did not start
DNF Did not finish
DSQ Disqualification
Scoring system: Appendix A
 
 

KM Klubbmästerskap 2015-09-06

  Namn R1 R2 R3 R4 R5 Total Netto
1 Svante Åberg 1 1 1 1 (2) 6 4
2 Melker Södergren 2 2 2 (3) 1 10 7
3 Jakob Ohlsson (4) 3 3 2 3 15 11
4 Viktor Swärdh 3 4 4 4 (5) 20 15
5 Axel Rydh 5 6 6 (7) 4 28 21
6 Viktor Blomqvist 6 (7) 5 5 6 29 22
7 Ville Johnsson (7) 5 7 6 7 32 25
8 Joel Rydh 9 8 8 (DNC,10) DNC,10 45 35
9 David Ohlsson 8 9 (DNF,10) DNC,10 DNC,10 47 37

DNC Did not start; did not come to the starting area
DNS Did not start
DNF Did not finish
DSQ Disqualification
Scoring system: Appendix A
 
 

SM Seniormästerskap 2015-08-20

  Namn R1 R2 R3 Total
1 Hans Södergren 1 1 4 6
2 Anna Ohlsson 2 3 1 6
3 Ola Swärdh 3 4 2 9
4 Martin Blomqvist 4 2 3 9
5 Susanne Lundquist 5 6 5 16
6 Maria Johnsson 6 5 6 17

 

Sommarcup 2015 – Grupp 1

  Namn R1
2/8
R2
2/8
R3
9/8
R4
9/8
R5
9/8
R6
16/8
R7
16/8
R8
16/8
Total Netto
1 Ville Johnsson 1 1 1 (2) 1 1 (2) 2 11 7
2 Axel Rydh 2 2 2 1 3 (4) 1 (DSQ,5) 20 11
3 Joel Rydh (DNS,5) (DNS,5) 4 DNF,5 2 2 3 1 27 17
4 Carl Rexeke (DNS,5) (DNS,5) 3 3 4 3 DNF,5 DNC,5 33 23

 

Sommarcup 2015 – Grupp 2

  Namn R1
2/8
R2
2/8
R3
2/8
R4
9/8
R5
9/8
R6
9/8
R7
16/8
R8
16/8
R9
16/8
Total Netto
1 Melker Södergren 1 1 1 1 (3) 1 1 1 (DNF,8) 18 7
2 Viktor Swärdh 2 (3) 2 2 2 (3) 3 2 3 22 16
3 Linus Rönnberg 4 2 3 (DNS,8) (DNS,8) DNS,8 2 3 2 40 24
4 Svante Åberg (DNS,8) (DNS,8) DNS,8 3 1 4 4 5 1 42 26
5 Jakob Ohlsson 3 4 4 (DNS,8) (DNS,8) DNS,8 6 4 4 49 33
6 Viktor Blomqvist (DNS,8) (DNS,8) DNS,8 4 4 2 5 7 5 51 35
7 David Ohlsson 5 5 5 (DNS,8) (DNS,8) DNS,8 DNF,8 6 DNF,8 61 45

DNC Did not start; did not come to the starting area
DNS Did not start
DNF Did not finish
DSQ Disqualification
Scoring system: Appendix A
 
 

Klubbmästerskap 2014-09-14

  Namn R1 Total Netto
1 Hampus Södergren 1 1 1
2 Fellisa Stensmark 2 2 2
3 Hannes Södergren 3 3 3
4 Viktor Swärdh 4 4 4
5 Jakob Ohlsson 5 5 5
6 Svante Åberg DNF,9 9 9
7 Axel Gustafsson DNF,9 9 9
8 Viktor Blomqvist DNF,9 9 9

 

SM Seniormästerskap 2014-09-06

  Namn R1 R2 R3 Total
1 Anna Ohlsson 1 1 2 4
2 Hans Södergren 2 3 1 6
3 Mikael Mathisson 3 4 3 10
4 Gabriella Mathisson 5 2 4 11
5 Ulf Åberg 4 5 6 15
6 Susanne Lundquist 7 7 5 19
7 Mats Lundquist 8 6 7 21
8 Ola Swärdh 6 8 8 22

 

Sommarcup 2014 – Fortsättningsseglare

  Namn R1
17/8
R2
17/8
R3
17/8
R4
24/8
R5
24/8
R6
24/8
R7
31/8
R8
31/8
R9
31/8
Total Netto
1 Melker Södergren (2) 1 2 1 1 1 1 (6) 1 16 8
2 Rasmus Back 1 3 (5) 3 2 3 2 2 (7) 28 16
3 Martin Hoel 3 2 3 2 3 2 (6) 4 (5) 30 19
4 David Ohlsson (8,DNS) 4 1 4 4 5 4 3 (6) 39 25
5 Julia Lundquist (8,DNS) (8,DNS) 4 5 5 4 7 5 4 50 34
6 Axel Hoel (8,DNS) (8,DNS) 8,DNS 8,DNF 8,DNF 8,DNS 3 1 3 55 39
7 Ella Stillnerus (8,DNS) (8,DNS) 8,DNS 8,DNF 8,DNS 8,DNS 5 7 2 62 46

 

Sommarcup 2014 – Kappseglingsseglare

  Namn R1
17/8
R2
17/8
R3
17/8
R4
24/8
R5
24/8
R6
24/8
R7
31/8
R8
31/8
R9
31/8
Total Netto
1 Hampus Södergren 1 1 (2) (7) 1 1 1 1 1 16 7
2 Oskar Back (2) (2) 1 1 2 2 2 2 2 16 12
3 Hannes Södergren (6) 5 (DNS,12) 2 4 3 4 3 3 42 24
4 Linus Rönnberg 3 3 (5) 3 3 4 3 (5) 5 34 24
5 Fellisa Stensmark 7 (9) 3 (10) 7 5 7 4 4 56 37
6 Jakob Ohlsson 4 6 6 6 6 6 5 (9) (11) 59 39
7 Svante Åberg 5 7 4 4 5 (8) (11) 7 8 59 40
8 Melvin Mathisson 9 4 8 5 8 7 (10) (11) 9 71 50
9 Axel Gustafsson 8 8 7 8 (11) 9 8 (10) 7 76 55
10 Viktor Swärdh (DNC,12) (DNC,12) DNC,12 9 10 11 6 6 6 84 60
11 Viktor Blomqvist (10) 10 9 (11) 9 10 9 8 10 86 65

DNC Did not start; did not come to the starting area
DNS Did not start
DNF Did not finish
DSQ Disqualification
Scoring system: Appendix A

 
 

Klubbmästerskap 2013-09-07

  Namn R1 R2 R3 R4 R5 Total Netto
1 Anton Petersson 1 1 2 (3) 1 8 5
2 Hampus Södergren 3 3 (4) 1 2 13 9
3 Simon Linse 2 2 3 (5) 3 15 10
4 Oskar Back (5) 4 1 2 4 16 11
5 Hannes Södergren 4 (5) 5 4 5 23 18
6 Jakob Lindén (7) 6 6 6 6 31 24
7 Melvin Mathisson 8 7 (10) 7 7 39 29
8 Jakob Ohlsson 6 8 (11) 8 8 41 30
9 Oliwer Jedhammar 10 (11) 7 9 10 47 36
10 Viktor Swärdh 9 9 9 10 (12) 49 37
11 Olivia Forss 11 10 8 (12) 9 50 38
12 Svante Åberg (12) 12 12 11 11 58 46

 

SM Seniormästerskap 2013-08-28

  Namn R1 R2 Total
1 Hans Södergren 1 2 3
2 Mikael Mathisson 3 1 4
3 Anna Ohlsson 2 3 5
4 Mikael Petersson 4 5 9
5 Ola Swärdh 6 4 10
6 Lars-Olof Janzén 8 3 11
7 Tobias Back 7 6 13
8 Johan Gustafsson 5 8 13
9 Gabriella Mathisson 8 7 15
10 Joachim Rönnberg 8 9 17
11 Martina Forss 8 10 18

(Barnens poängbedömning)
 

Sommarcup 2013 – Fortsättningsseglare

  Namn R1
7/8
R2
7/8
R3
7/8
R4
14/8
R5
14/8
R6
14/8
R7
21/8
R8
21/8
R9
21/8
Total Netto
1 Oliwer Jedhammar (6) 4 (6) 1 1 2 1 1 1 23 11
2 Melvin Mathisson 1 (7) 1 3 5 (6) 2 2 4 31 18
3 Lovis Mathisson (4) 2 4 4 4 (5) 3 3 2 31 22
4 Olivia Forss 3 (6) 3 (5) 3 4 4 4 3 35 24
5 Jakob Ohlsson 5 3 (7) 7 2 1 5 (DNF) 7 46 30
6 Axel Gustafsson (7.5) 5 (8) 2 6 3 7 6 5 49.5 34
7 Elsa Bergelin 2 1 2 (DNC) (DNC) DNC DNS DNS DNS 59 41
8 Viktor Swärdh (7.5) (8) 5 6 7 7 6 5 6 57.5 42

 

Sommarcup 2013 – Kappseglingsseglare

  Namn R1
7/8
R2
7/8
R3
7/8
R4
14/8
R5
14/8
R6
14/8
R7
21/8
R8
21/8
R9
21/8
Total Netto
1 Anton Petersson 1 1 (2) 1 2 (3) 2 1 1 14 9
2 Hampus Södergren (2) (2) 1 2 1 1 1 2 2 14 10
3 Hannes Södergren (4) 3 3 (4) 3 4 3 3 4 31 23
4 Oskar Back (6) (5) 5 3 4 2 4 4 5 38 27
5 Jakob Lindén 3 4 4 5 5 (6) (6) 5 3 41 29
6 Linus Rönnberg 5 (6) (6) 6 6 5 5 6 6 51 39

DNC Did not start; did not come to the starting area
DNS Did not start
DNF Did not finish
DSQ Disqualification
 

Klubbmästerskap 2012-09-09

Klubbmästerskap 2012

  Namn R1 R2 R3 R4 Total Netto
1 Hampus Södergren 1 2 1 (6) 10 4
2 Anton Petersson (2) 1 2 1 6 4
3 Oscar Bergelin 3 (4) 4 2 13 9
4 Hannes Södergren 4 3 (5) 3 15 10
5 Jakob Lindén (5) 5 3 4 17 12

Tävlingsledningen bestämde att ett avgörande race skulle köras mellan Anton och Hampus. Hampus tog hem segern i avgörande race och blev härmed klubbmästare 2012.
 
 

Sommarcup 2012

  Namn R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Total Netto
1 Anton Petersson 1 (2) (2) 2 1 1 1 1 2 1 1 15 11
2 Hampus Södergren 2 1 1 1 (5) (4) 2 4 1 2 2 25 16
3 Oscar Bergelin 3 3 (4) (4) 2 2 3 3 4 4 3 35 27
4 Hannes Södergren 4 5 3 3 (7) (7) 7 7 3 3 4 53 39
5 Oskar Back (7) (7) 7 7 3 5 4 2 5 5 5 57 43
6 Jakob Lindén 5 4 5 5 4 3 5 5 (7) (7) 7 57 43

Netto (Två sämsta loppen räknas av från totalpoängen)
 
 

Höstregattan 2012

Hannes och Anton Höstregattan 2012